top of page
  • Krzysztof_Slomiany

Modelowanie CAD - szybciej, wygodniej, efektywniej

Wykorzystanie alternatywnych urządzeń peryferyjnych w projektowaniu CAD. Mysz, Spacepilot, Keypad, tablet graficzny - w co warto zainwestować lub co zastąpić tańszym, nieraz lepszym rozwiązaniem.Wykorzystanie oprogramowania CAD w projektowaniu maszyn, czy innych zastosowaniach, wiąże się z ciągłym, powtarzającym się "przeklikiwaniem" funkcji.

Szkic > Wyciągnij / Obrót > Szkic > Wytnij > Otwór > Fazuj > i tak dalej.

Przy złożeniach bywa podobnie.

Wstaw część > Wiązanie > Edytuj część > Regeneruj > i tak bez końca. Zaprojektowanie części czy podzespołu przy użyciu standardowej myszy i klawiatury wymaga tysięcy kliknięć celując kursorem w odpowiednią ikonę. Na dłuższą metę jest to męczące, czasochłonne i w większości zbędne.


Mnóstwo czasu jest marnotrawione na działania pośrednie, takie jak klikanie w ikony i wybory odpowiednich funkcji, wpływa to na zmniejszenie efektywności pracy. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem są zewnętrzne urządzenia peryferyjne. Oczywiście o ile trudno szukać substytutu dla klawiatury która mogłaby wspierać modelowanie w CAD o tyle w przypadku myszy i innych urządzeń sprawa ma się całkiem inaczej...

 

Dostępne opcje

Standardowym rozwiązaniem dla wielu konstruktorów są produkty 3Dconnexion, dedykowane do takich właśnie zastosowań. O ile dla space pilotów od 3Dconnexion trudno szukać na rynku alternatywnych rozwiązań, mogących obecnie konkurować z tą marką, o tyle myszki od 3Dconnexion są nieco przereklamowane. Na rynku są także produkty które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zbędne dla zastosowań w programach CAD takie jak wspomniane już Keypad-y czy tablety graficzne.


Mysz dla graczy substytutem produktów dedykowanych pod CAD?Świetnym i niedocenianym rozwiązaniem są urządzenia dedykowane dla graczy, w końcu producenci oferujący te produkty starają się rozwiązać podobne problemy jakie przydałby się rozwiązać w projektowaniu CAD.


  1. Ergonomia - komfort korzystania przez wiele godzin dziennie. Pożądane zarówno dla graczy jak i dla konstruktorów CAD

  2. Zapewnienie przewagi nad innymi "graczami" - w przypadku projektowania CAD bardziej chodzi o wyścig z czasem. Możliwość programowania przycisków umożliwia zastąpienie żmudnego klikania w odpowiednie funkcję uszczuplając te działania do jednego kliknięcia.

  3. Programowanie makr - podobna opcja jak w przypadku pkt. 2., ale daje inne, szersze możliwości.

  4. Zapewnienie wystarczającej liczby przycisków- zarówno dla graczy jak i dla użytkowników CAD niezbędne jest umożliwienie programowania wystarczająco dużej ilości opcji. Na rynku dostępne są myszy dla graczy z możliwością programowania od 3 do ponad 15 przycisków więc ilość zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników.

  5. Możliwość szybkiej zmiany ustawień do różnych zastosowań - oprogramowanie myszy umożliwia swobodne przechodzenie pomiędzy ustawieniami do różnych zastosowań, gier lub programów, poprzez przycisk na urządzeniu. Bardzo pomocna funkcja dla użytkowników CAD. Chociażby w celu przełączania się pomiędzy Złożeniem, Częścią i Rysunkiem lub różnymi programami.

  6. Cena - tu produkty dedykowane dla graczy biją na głowę produkty dedykowane dla konstruktorów, myszy z przyciskami programowalnymi można kupić od 50zł co przy kwotach jakie trzeba wyłożyć na produkty dedykowane pod CAD mieści się w ułamku ich ceny. Oczywiście wyższa cena za myszy dla graczy wiąże się z lepszą jakością, ale zamykając się w kwocie 100zł można znaleźć przyzwoity produkt.

Patrząc na pkt. 5. oczywiste jest że w przypadku produktu 3Dconnexion przełączanie pomiędzy ustawieniami dla programów czy różnych podprogramów następuje automatycznie, oprogramowanie jest w pełni kompatybilne z większością programów CAD. W przypadku urządzeń dla graczy przypisywanie skrótów klawiaturowych dla odpowiedniej funkcji i następne przypisywanie tego skrótu dla przycisku myszy wymaga dodatkowej pracy a przełączanie pomiędzy ustawieniami dla różnych programów następuje "manualnie", najczęściej przez przycisk "Mode" - nie sprawia to jednak większych komplikacji biorąc pod uwagę zdecydowanie większe możliwości.Przykładowe ustawienia przycisków myszy dla funkcji przebuduj

Podsumowując, mysz dedykowana dla graczy jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników CAD, pod względem funkcjonalności niejednokrotnie przewyższa produkty przeznaczone dla konstruktorów, projektantów. Minusem jest brak pełnej kompatybilności z programami do projektowania wspomaganego komputerowo - pośrednie programowanie przycisków, brak automatycznego przełączania się pomiędzy ustawieniami przy przechodzeniu pomiędzy rysunkiem, złożeniem i częścią. Dodatkowo na plus, dla myszy gamingowych, wypada ich stosunkowo niska cena.


Spacepilot dla użytkowników CAD - 3Dconnexion


3Dconnexion SpaceMouse Pro

Jak wspominałem wcześniej, w tym przypadku nie widać alternetywnych rozwiązań dla produktów 3Dconnexion, i w sumie nie ma chyba takiej potrzeby bo to rozwiązanie jest naprawdę dobre. Nie będę poświęcał czasu na zachwalanie tych produktów, niemal każdy kto miał styczność z konstruowaniem CAD miał też styczność z urządzeniami tego typu i wie jak działają. Zwrócę jedynie uwagę na kilka minusów: dość wysoka cena - jak na polskie realia, przyciski mogłyby być mechaniczne zamiast membranowych - z pewnością zwiększyłoby to komfort użytkowania. Ogólnie Spacepiloty od 3Dconnexion to bardzo trafione urządzenie dla zwiększania wydajności w projektowaniu CAD.


Keypad dla graczy i większa wydajność pracy w CAD

Keypad Razer Tartarus V2

Zastosowanie keypad-ów przez konstruktorów to niecodzienny widok, większość nie widzi zasadności tego rozwiązania, ale przyjrzyjmy się możliwością jakie dają nam te urządzenia.

Dla zapewnienia funkcjonalności niezbędne jest aby urządzenie wyposażone było wyłącznie w przyciski programowalne. Na rynku dostępny jest chociażby model Tartarus V2 firmy Razer (ok. 500zł), wyposażony łącznie w 32 w pełni programowalne przyciski. Taki zasób może znaleźć zastosowanie w takich programach jak AutoCAD lub w modelowaniu 3D. W przypadku zastosowania w programach typu AutoCAD, BricsCAD lub DraftSight wydajność pracy wzrasta nawet o 30%. Nie ma już konieczności żmudnego wpisywania komend lub wyszukiwania takowych w zakładkach menu. W przypadku komend "wydłuż" lub "utnij" najczęściej wybieramy dodatkowo ustawienia domyślne - "wybierz wszystkie obiekty" - tym samym jeden przycisk zastępuje nam wpisanie komendy i potwierdzanie ustawień. Ustawienie interesujących nas skrótów klawiszowych czy też makr i płynne posługiwanie się tak skompilowanym sprzętem zajmuje ok 8-10 godzin pracy. Po tym czasie praca przebiega na tyle szybko i sprawnie że trudno szukać osób odrzucających ww rozwiązania i powrót do tradycyjnego wklepywania komend. Dodatkowy plus jest taki że prawa dłoń nie odrywa się od myszy. No chyba że trzeba wpisać kilka liczb na klawiaturze numerycznej. Osobiście polecam to rozwiązanie szczególnie do programów 2D typu AutoCAD. W końcu każdemu zależy na zwiększeniu wydajności.


Tablety graficzne w zastosowaniach inżynierskich

Poprawki na rysunkach w formie elektronicznej

W pracy konstruktora często zdarza się konieczność naniesienia poprawek na "szybko" lub wprowadzenia dodatkowych informacji na rysunku. Często jest to wynikiem dodatkowych zapytań od kooperantów, dostosowaniem konstrukcji do możliwości technologicznych producenta, jak również koniecznością wprowadzenia poprawek po własnych błędach.

Tablety graficzne sprawdzają się również dla konstruktorów-grafików - z oczywistych względów. Nieraz przedstawienie produktu w estetyczny i przystępny sposób decyduje o akceptacji lub wyborze danego rozwiązania przez klienta.

Osobiście polecam produkty firmy HUION, bardzo dobre produkty w przystępnej cenie. Wysoka jakość wykonania, w pełni programowalne przyciski oraz przyciski wirtualne wywoływane kontaktem rysika w odpowiednim polu na przestrzeni roboczej tabletu.


 

Podsumowując, dostęp do urządzeń peryferyjnych dedykowanych do zastosowań CAD jest bardzo ograniczony, niemal zdominowany przez jednego producenta. Stosując produkty gamingowe można znaleźć przyzwoitą alternatywę dla produktów pod CAD za ułamek ich ceny, a w niektórych zastosowaniach produkty dla graczy dają większe możliwości w pracy z CAD. warto jest zainwestować w urządzenia peryferyjne i zwiększyć tym samym wydajność pracy, inwestycja z pewnością się zwróci.
324 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page